Denmark Open

2017 - Odense
MS: Kidambi Srikanth, India
WS: Ratchanok Intanon, Thailand
MD: Liu Cheng / Zhang Nan, China
WD: Lee So Hee / Shin Seung Chan, Korea
XD: Tang Chun Man / Tse Ying Suet, Hong Kong

2016 - Odense
MS: Tanongsak Saensomboonsuk, Thailand
WS: Akane Yamaguchi, Japan
MD: Shem V Goh / Kiong Wee Tan, Malaysia
WD: Misaki Matsutomo / Ayaka Takahashi, Japan
XD: 
Joachim Fischer / Christinna Pedersen, Denmark

2015 - Odense
HS: Chen Long, Kina
DS: Li Xuerui, Kina
HD: Lee Yong Dae / Yoo Yeon Seong, Korea
DD: Jung Kyung Eun / Shin Seung Chan, Korea
MD: Ko Sung Hyun / Kim Ha Na, Korea

2014 - Odense
HS: Chen Long, Kina
DS: Li Xuerui, Kina
HD: Haifeng Fu / Nan Zhang, Kina
DD: Xiaoli Wang / Yang Yu, Kina
MD: Chen Xu / Jin Ma, Kina

2013 - Odense
HS: Chen Long, Kina
DS: Yihan Wang, Kina
HD: Yong Dae Lee / Yeon Seong Yoo, Korea
DD: Yixin Bao / Jinhua Tang, Kina
MD: Nan Zhang / Yunlei Zhao, Kina

2012 - Odense
HS: Chong Wei Lee, Malaysia
DS: Saina Nehwal, Indien
HD: Baek Choel Shin/Yeon Seong Yoo, Korea
DD: Jin Ma/Jihua Tang, Kina
MD: Chen Xu/Jin Ma, Kina

2011 - Odense
HS: Chen Long, Kina
DS: Xin Wang, Kina
HD: Jae Sung Jung/Yong Dae Lee, Korea
DD: Xiaoli Wang/Yang (F) Yu, Kina
MD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Danmark

2010 - Odense
HS: Jan Ø. Jørgensen, Danmark
DS: Wang Yihan, Kina
HD: Mathias Boe/Carsten Mogensen, Danmark
DD: Miyuku Maeda/Satoko Suetsuna, Japan
MD: Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl, Danmark

2009 - Odense
HS: Simon Santoso, Indonesien
DS: Tine Rasmussen, Danmark
HD: Kien Keat Koo/Boon Heong Tan, Malaysia
DD: Pan Pan/Zhang Yawen, Kina
MD: Joachim Fischer Nielsen, Christinna Pedersen, Danmark

2008 - Odense
HS: Peter Høeg Gade, Danmark
DS: Wang Lin, Kina
HD: Markis Kido/Hendra Setiawan, Indonesien
DD: Eei Hui Chin/Pei Tty Wong, Malaysia
MD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Danmark

2007 - Odense
HS: Lin Dan, Kina
DS: Lu Lan, Kina
HD: Kien Keat Koo/Boon Heong TAN, Malaysia
DD: Wei Yang/Jiewen Zhang, Kina
MD: Hanbin He/Yang Yu, Kina

2006 - Århus
HS: Chen Hong, Kina
DS: Jiang Yanjiao, Kina
HD: Lars Paaske/ Jonas Rasmussen, Danmark
DD: Kamila Augustyn/ Nadiezda Kostiuczyk, Polen
MD: Anthony Clark/ Donna Kellogg, England

2005 - Århus
HS: Chong Wei Lee, Malaysia
DS: Pi Hong Yan, Frankrig
HD: Chong Ming Chan/ Kien Keat Koo, Malaysia
DD: Kumiko Ogura/ Reiko Shiota, Japan
MD: Thomas Laybourn/ Kamilla R. Juhl, Danmark

2004 - Århus
HS: Lin Dan, Kina
DS: Xie Xingfang, Kina
HD: Lars Paaske/ Jonas Rasmussen, Danmark
DD: Wie Yili/ Zhao Tingting, Kina
MD: Chen Qiqiu/ Zhao Tingting, Kina

2003 - Århus
HS: Lin Dan, Kina
DS: Gong Ruina, Kina
HD: Ha Tae Kwon/ Kim Dong Moon, Korea
DD: Yang Wei/ Zhang Jiewen, Kina
MD: Kim Dong Moon/ Ra Kyung Min, Korea

2002 - Farum
HS: Chen Hong, Kina
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Kim Dong Moon/ Ha Tae Kwon, Korea
DD: Wei Yilli/ Zhao Tingting, Kina
MD: Kim Dong Moon/ Hwang Yu Mi, Korea

2001 - Farum
HS: Bao Chunlai, Kina
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Martin Lundgaard Hansen/ Lars Paaske, Danmark
DD: Helene Kirkegaard/ Rikke Olsen, Danmark
MD: Tri Kush Aryanto/ Emma Ermawati, Indonesien

2000 - Farum
HS: Peter Gade, Danmark
DS: Mi Zhou, Kina
HD: Eng Hian/F landy Limpele, Indonesien
DD: Lin Chen/ Xuelian Jiang, Kina
MD: Michael Søgaard/ Rikke Olsen, Danmark

1999 - Vejle
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Martin Lundgaard Hansen/ Lars Paaske, Danmark
DD: Qin Yiyuan/ Gao Ling, Kina
MD: Liu Yong/ Ge Fei, Kina

1998 - Vejle
HS: Peter Gade Christensen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Ricky Subagja/Rexy Mainaky, Indonesien
DD: Qin Yiyan/Tang Hetian, Kina
MD: Jon Holst-Christensen/Ann Jørgensen, Danmark

1997 - Vejle
HS: Dong Jiong, Kina
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Jon Holst-Christensen/Michael Søgaard, Danmark
DD: Ann Jørgensen/Majken Vange, Danmark
MD: Jens Eriksen/Marlene Thomsen, Danmark

1996 - Middelfart
HS: Thomas Stuer-Lauridsen, Danmark
DS: Zhichao Gong, Kina
HD: Thomas Stavngaard/ Jim Laugesen, Danmark
DD: Rikke Olsen/Helene Kirkegaard, Danmark
MD: Michael Søgaard/Rikke Olsen, Danmark

1995 - Odense
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Lim Xiao Qing, Sverige
HD: Thomas Lund/Jon Holst-Christensen, Danmark
DD: Lisbet Stuer-Lauridsen/Marlene Thomsen, Danmark
MD: Cheng Xingdong/Peng Xingyong, China

1994 - Esbjerg
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Denny Kantono/S. Antonius, Indonesien
DD: Lim Xiao Qing/Christine Magnusson, Sverige
MD: Thomas Lund/Marlene Thomsen, Danmark

1993 - Højbjerg
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Ye Zhaoying, Kina
HD: Thomas Lund/Jon Holst-Christensen, Danmark
DD: Lisbet Stuer-Lauridsen/Lotte Olsen, Danmark
MD: Thomas Lund, Danmark/Catrine Bengtsson, Sverige

1992 - Aalborg
HS: Darren Hall, England
DS: Susi Susanti, Indonesien
HD: Thomas Lund/Jon Holst-Christensen, Danmark
DD: Lim Xiao Qing/Christine Magnusson, Sverige
MD: Thomas Lund/Pernille Dupont Danmark

1991 - Solrød
HS: Hermawan Susanto, Indonesien
DS: Susi Susanti, Indonesien
HD: Yumin Zheng/Zhanzhong Huang, Kina
DD: Nettie Nielsen, Danmark/Gillian Gowers, England
MD: Thomas Lund/Pernille Dupont Danmark

1990 - Åbenrå
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Tang Jiuhong, Kina
HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
DD: Lotte Olsen/Dorte Kjær, Danmark
MD: Thomas Lund/Pernille Dupont, Danmark

1989 - Højbjerg
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Tang Jiuhong, Kina
HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
DD: Lin Ying/Guan Weizhen, Kina
MD: Jesper Knudsen/Nettie Nielsen, Danmark

1988 - Odense
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Li Lingwei, Kina
HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
DD: Lin Ying/Guan Weizhen, Kina
MD: Jesper Knudsen/Nettie Nielsen, Danmark

1987 - Esbjerg
HS: Torben Carlsen, Danmark
DS: Lee Young-Suk, Korea
HD: Razif Sidek/Jalam Sldek, Malaysla
DD: Atsuko Tokuda/Yoshiko Tago, Japan
MD: Mark Christiansen, Danmark/Maria Bengtsson, Sverige

1986 - Aalborg
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Zheng Yuli, Kina
HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
DD: Gillian Clark/Gillian Gowers, England
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

1985 - København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Yun Ja Kim, Korea
HD: Steen Fladberg/Jesper Helledie, Danmark
DD: Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo, Korea
MD: Nigel Tier/Gillian Gowers, England

1984 - København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Zheng Yuli, Kina
HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
DD: Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo, Korea
MD: Dipak Taylor/Nora Perry, England

1983 - København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Kirsten Larsen, Danmark
HD: Joo Bong Park/Moon Soo Kim, Korea
DD: Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo, Korea
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

1982 - København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Qian Ping, Kina
HD: Thomas Kihlström/Stefan Karlsson, Sverige
DD: Nora Perry/Jane Webster, England
MD: Thomas Kihlström, Sverige/Nora Perry, England

1981 - København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Wu Jiangqui, Kina
HD: Joo Bong Park/Eun Ku Lee, Korea
DD: Lin Ying/Wu Dixi, Kina
MD: Thomas Kihlström, Sverige/Nora Perry, England

1980 - København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Ade Chandra/Christian Hadinata, Indonesien
DD: Nora Perry/Jane Webster, England
MD: Mike Tredgett/Nora Perry, England

1979 - København
HS: Prakash Padukone, Indien
DS: Lie Ing Hoa Ivana, Indonesien
HD: Flemming Delfs/Steen Skovgaard, Danmark
DD: Gillian Gilks/Nora Perry, England
MD: Mike Tredgett/Nora Perry, England

1978 - København
HS: Flemming Delfs, Danmark
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Masao Tsuchida/Yoshitaka Iino, Japan
DD: Mikiko Takada/Atsuko Tokuda, Japan
MD: Ray Stevens/Nora Perry, England

1977 - København
HS: Liem Swie King, Indonesien
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Steen Skovgaard/Flemming Delfs, Danmark
DD: Varavaty Wiharji/Imelda Wigoeno, Indonesien
MD: Steen Skovgaard/Lene Køppen, Danmark

1976 - København
HS: Flemming Delfs, Danmark
DS: Hiroe Yuki, Japan
HD: Bengt Froman/Thomas Kihlström, Sverige
DD: Barbara Giles/Jane Webster, England
MD: Steen Skovgaard/Lene Køppen, Danmark

1975 - København
HS: Svend Pri, Danmark
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: David Eddy/Eddie Sutton, England
DD: Joke van Beusekom/Marjan Leusken, Holland
MD: Steen Skovgaard/Lene Køppen, Danmark

1974 - København
HS: Rudy Hartono, Indonesien
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Tjun Tjun/Johannes Wahjudi, Indonesien
DD: Imelda Wigoeno/Theresia Widiastuty, Indonesien
MD: Tjun Tjun/Regina Masli, Indonesien

1973 - København
HS: Svend Pri, Danmark
DS: Hiroe Yuki, Japan
HD: Tjun Tjun/Johannes Wahjudi, Indonesien
DD: Machiko Aizawa/Etsuko Takenaka, Japan
MD: Elo Hansen/Ulla Strand, Danmark

1972 - København
HS: Rudy Hartono, Indonesien
DS: Hiroe Yuki, Japan
HD: Tjun Tjun/Johannes Wahjudi, Indonesien
DD: Joke van Beusekom/Marjan Leusken, Holland
MD: Elo Hansen/Ulla Strand, Danmark

1971 - København
HS: Svend Pri, Danmark
DS: Eva Twedberg, Sverige
HD: Ng Boon Bee/P. Gunalan, Malaysia
DD: Noriko Nakayama/Hiroc Yuki, Japan
MD: Wolfgang Bochow/Marieluise Wackerow, Vesttyskland

1970 - København
HS: Rudy Hartono, Indonesien
DS: Noriko Takagi, Japan
HD: Ng Boon Bee/P. Gunalan, Malaysia
DD: Noriko Tagaki/Hiroe Yuki, Japan
MD: Svend Pri/Ulla Strand, Danmark

1969 - København
HS: Ippei Kojima, Japan
DS: Eva Twedberg, Sverige
HD: Henning Borch/Erland Kops, Danmark
DD: Etsuko Takenaka/Machiko Aizawa, Japan
MD: Klaus Kaagaard/Ulla Strand, Danmark

1968 - København
HS: Svend Andersen, Danmark
DS: Hiroe Yuki, Japan
HD: Ippei Kojima, Japan/Bjarne Andersen, Danmark
DD: Noriko Takagi/ Hiroe Yuki, Japan
MD: Henning Borch/Imre Rietveld Nielsen, Danmark

1967 - København
HS: Erland Kops, Danmark
DS: Eva Twedberg, Sverige
HD: Ippei Kojima/ Kazumasa Nichino, Japan
DD: Noriko Tokagi/ Hiroe Amano, Japan
MD: Per Walsøe/Pernille Mølgaard, Danmark

1966 - København
HS: Tan Aik Huang, Malaysia
DS: Noriko Takagi, Japan
HD: Ng Boon Bee/ Tan Yee Khan, Malaysia
DD: Noriko Tokagi/ Hiroe Amano, Japan
MD: Svend Andersen/Ulla Strand, Danmark

1965 - København
HS: Svend Andersen, Danmark
DS: Lizbeth von Barnekow, Danmark
HD: Ng Boon Bee/ Tan Yee Khan, Malaysia
DD: Karin Jørgensen/ Ulla Strand, Danmark
MD: Finn Kobberø/Ulla Strand, Danmark

1954 - København
HS: Finn Kobberø, Danmark
DS: Aase Schiøtt Jacobsen, Danmark
HD: J. Hammergaard Hansen/Finn Kobberø, Danmark
DD: Anni Jørgensen/ Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: Jørn Skaarup/Anni Jørgensen, Danmark

1952 - København
HS: Eddie Choong, Malaya
DS: Aase Schiøtt Jacobsen, Danmark
HD: David Choong/ Eddie Choong, Malaya
DD: Iris Cooly/ June White, England
MD: Eddie Choong, Malaya/Agnete Friis, Danmark

1951 - København
HS: Jørn Skaarup, Danmark
DS: Aase Schiøtt Jacobsen, Danmark
HD: Ong Poh Lim/ Ismail Bin Marjan, Malaya
DD: Tonny Ahrn/ Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: David Choong, Malaya/Tonny Ahm, Danmark

1950 - København
HS: Wong Peng Soon, Malaya
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Ong Poh Lim/ Ismail Bin Marjan, Malaya
DD: Tonny Ahrn/ Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: Arve Lossmann/Kirsten Thorndahl, Danmark

1949 - København
HS: Nils Jonson, Sverige
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Arve Lossmann/ John Nygaard, Danmark
DD: Tonny Ahrn/ Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: Børge Frederiksen/Tonny Ahm, Danmark

1948 - København
HS: David G. Freeman, USA
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Ooi Teik Hock/ Teoh Seng Khoon, Malaya
DD: Tonny Ahrn/ Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: Chan Kon Leong, Malaya/Tonny Ahm, Danmark

1947 - København
HS: ]ørn Skaarup, Danmark
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Børge Frederiksen/ Tage Madsen, Danmark
DD: Tonny Ahrn/ Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: Tage Madsen/Kirsten Thorndahl, Danmark

1946 - København
HS: Poul Holm, Danmark
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Preben Dabelsteen/ Jørn Skaarup, Danmark
DD: Aase Schiøtt Jacobsen/Marie Ussing, Danmirk
MD: Tage Madsen/Kirsten Thorndahl, Danmark

1945 - København
HS: Conny Jepsen, Sverige
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Preben Dabelsteen/ Jørn Skaarup, Danmark
DD: Tonny Olsen/Kirsten Thorndahl, Danmark
MD: Tage Madsen/Kirsten Thorndahl, Danmark

1938 - København
HS: Tage Madsen, Danmark
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: Ralph Nichols/ R. m. White, Danmark
DD: Q. M. Allan, England/Ruth Dalsgaard, Danmark
MD: Ralph Nichols/V. M. Stapies, England

1937 - København
HS: H. S. Ong, Malaya
DS: D. M. C. Young, England
HD: Carl Frøhlke/ Tage Madsen, Danmark
DD: Tonny Olsen/ Bodil Riise, Danmark
MD: S. Ong, Malaya/F. M. Creen, England

1936 - København
HS: M. W. Ficid, England
DS: Tonny Olsen, Danmark
HD: T. H. Boyle/ K. Woods, England
DD: Ruth Dalsgaard, Danmark/D. Graham, England
MD: Boyle/0. Wilson, England

1935 - København
HS: Poul Nielsen, Danmark
DS: Ruth Frederiksen, Danmark
HD: Aksel Hansen/Svenn Strømann, Danmark
DD: Tonny Olsen/ Bodil Riise, Danmark
MD: Poul Nielsen/Ruth Frederiksen, Danmark


HOVEDSPONSOR:

Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20, DK-2605 Brøndby
Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315
70 60 50 76
Privatlivspolitik

Kontakt os

Skriv til os, hvis du spørgsmål til:
Turneringer og events
Badmintonpeople og holdturnering
Ranglister og point
Badminton Danmark

Følg os

// JavaScript Document