Olympiske lege

2016 i Rio de Janeiro, Brasilien
Herresingle:
1. Chen Long, Kina
2. Lee Chong Wei, Malaysia
3. Viktor Axelsen, Danmark

Damesingle:
1. Carolina Marin, Spanien
2. P. V. Sindu, Indien
3. Nozomi Okuhara, Japan

Herredouble:
1. Fu Haifeng/Zhang Nan, Kina
2. Go V Shem/Tan Wee Kiong, Malaysia
3. Chris Langridge/Marcus Ellis, England

Damedouble:
1. Ayaka Takahashi/Misaki Matsutomo, Japan
2. Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark
3. Jung Kyung-Eun/Shin Seung-Chan, Sydkorea

Mixeddouble:
1. Tontowi Ahmad/Liliyana Natsir, Indonesien
2. Chan Peng Soon/Gho Liu Ying, Malaysia
3. Zhang Nan/Zhao Yunlei, Kina

Det danske hold i Rio:
Viktor Axelsen, Jan Ø. Jørgensen, Line Kjærsfeldt, Carsten Mogensen/Mathias Boe, Christinna Pedersen, Kamilla Rytter Juhl og Joachim Fischer. 

2012 i London, England
Herresingle:
1. Lin Dan, Kina
2. Lee Chong Wei, Malaysia
3. Chen Long, Kina

Damesingle:
1. Xuerui Li, Kina
2. Yihan Wang, Kina
3. Saina Nehwal, Indien

Herredouble:
1. Yun Cai/Haifeng Fu, Kina
2. Mathias Boe/Carsten Mogensen, Denmark
3. Jae Sung Jung/Young Dae Lee, Korea

Damedouble:
1. Tian Qing/Yunlei Zhao, Kina
2. Mizuki Fujii/Reika Kakiiwa, Japan
3. Valeri Sorokina/Nina Vislova, Rusland

Mixed double:
1.Nan Zhang/Yunlei Zhao, Kina
2.Chen Xu/Jin Ma, Kina
3. Joachim Fischer/Christinna Pedersen, Denmark

Det danske hold i London:
Peter Gade, Jan Ø. Jørgensen, Mathias Boe, Carsten Mogensen, Joachim Fischer Nielsen, Thomas Laybourn, Tine Baun, Christinna Pedersen, Kamilla Rytter juhl.

2008 i Bejing, Kina

Herresingle:
1. Lin Dan, Kina
2. Lee Chong Wei, Malaysia
3. Chen Jin, Kina

Damesingle:
1. Zhang Ning, Kina
2. Xie Xingfang, Kina
3. Yulianti Maria Kerstin, Indonesien

Herredouble:
1. Setiawan Hendra/Kido Markis, Indonesien
2. Cai Yun/Fu Haifeng, Kina
3. Hwang Jiman/Lee Jaejin, Korea

Damedouble:
1. Du Jing/Yu Yang, Kina
2. Lee Kyungwon/Lee Hyojung, Korea
3. Zhang Yawen/Wei Yili, Kina

Mixed double:
1. Lee Hyojung/Lee Yongdae, Korea
2. Widianto Nova/Lillyana
3. He Habin/Yu Yang

Det danske hold i Beijing:
Peter Gade, Kenneth Jonassen, Tine Rasmussen, Lars Paaske, Jonas Rasmussen, Jens Eriksen, Martin Lundgaard-Hansen, Thomas Laybourn, Kamilla Rytter Juhl, Lena Frier Kristiansen.

2004 i Athen, Grækenland
Herresingle:
1. Taufik Hidayat, Indonesien
2. Seung Mo Shon, Korea
3. Soni Dwi Kuncoro, Indonesia

Damesingle:
1. Zhang Ning, Kina
2. Mia Audina, Holland
3. Zhou Mi, Kina

Herredouble:
1. Ha Tae Kwon/Kim Dong Moon, Korea
2. Lee Dong Soo/Yoo Yong Sung, Korea
3. Eng Hian/Flandy Limpele, Indonesia

Damedouble:
1. Yang Wei/Zhang Jiewen, Kina
2. Gao Ling/Huang Sui, Kina
3. Lee Kyung Won/Ra Kyung Min, Korea

Mixed double:
1. Zhang Jun/Gao Ling, Kina
2. Nathan Robertson/Gail Emms, England
3. Jens Eriksen/Mette Schjoldager, Danmark

Det danske hold i Athen:
Jens Eriksen, Peter Gade, Kenneth Jonassen, Martin Lundgaard, Lars Paaske, Jonas Rasmussen, Camilla Martin, Rikke Olsen, Mette Schjoldager, Tine Rasmussen

2000 i Sydney, Australien
Herresingle:
1. Ji Xinpeng, Kina
2. Hendrawan, Indonesien
3. Xia Xuanze, Kina

Damesingle:
1. Gong Zhichao, Kina
2. Camilla Martin, Danmark
3. Ye Zhaoying, Kina

Herredouble:
1. Tony Gunawan/Candra Wijaya, Indonesien
2. Lee Dong-Soo/Yoo Yong-Sung, Korea
3. Ha Tae-Kwon/Kim Dong-Moon, Korea

Damedouble:
1. Ge Fei/Gu Jun, Kina
2. Huang Nanyan/Yang Wei, Kina
3. Gao Ling/Qin Yiyuan, Kina

Mixed double:
1. Zhang Jun/Gao Ling, Kina
2. Kusharyanto Tri/Minarti Timur, Indonesien
3. Simon Archer/Joanne Goode, England

Det danske hold i Sydney:
Jens Eriksen, Peter Gade, Jon Holst-Christensen, Poul-Erik Høyer Larsen, Kenneth Jonassen, Jesper Larsen, Jim Laugesen, Martin Lundgaard Hansen, Lars Paaske, Michael Søgaard, Ann Jørgensen, Ann-Lou Jørgensen, Helene Kirkegaard, Camilla Martin, Rikke Olsen, Mette Schjoldager, Mette Sørensen, Majken Vange

1996 i Atlanta, USA
Herresingle:
1. Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
2. Dong Jiong, Kina
3. Rashid Sidek, Malaysia & Heryanto Arbi, Indonesien

Damesingle:
1. Bang Soo Hyun, Korea
2. Mia Audina, Indonesien
3. Kim Ji Hyun, Korea & Susi Susanto, Indonesien

Herredouble:
1. Ricky Subagja/Rexy Mainaky, Indonesien
2. Soon Kit Cheah/Kim Hock Yap, Malaysia
3. Soo Beng Kiang/Tan Kim Her, Malaysia & Denny Kantono/S. Antonius, Indonesien

Damedouble:
1. Ge Fei/Gu Jun, Kina
2. Gil Young Ah/Jang Hye Ock, Korea
3. Helene Kirkegaard/Rikke Olsen, Danmark & Qin Yiyuan/Tang Yongshu, Kina

Mixed double:
1. Kim Dong Moon/Gil Young Ah, Korea
2. Park Joo Bong/Ra Kyung Min, Korea
3. Liu Jianjun/Sun Man, Kina & Chen Xingdong/Peng Xingyong, Kina

Det danske hold i Atlanta:
Jens Eriksen, Jon Holst-Christensen, Christian Jakobsen, Poul-Erik Høyer Larsen, Thomas Lund, Thomas Stuer-Lauridsen, Henrik Svarrer, Michael Søgaard, Ann Jørgensen, Helene Kirkegaard, Camilla Martin, Rikke Olsen, Lotte Olsen, Lisbet Stuer-Lauridsen, Anne Søndergaard, Marlene Thomsen

1992 i Barcelona, Spanien
Herresingle:
1. Allan Budi Kusuma, Indonesien
2. Ardy B Wiranata, Indonesien
3. Thomas Stuer-Lauridsen, Danmark

Damesingle:
1. Susi Susanti, Indonesien
2. Bang Soo Hyun, Korea

Herredouble:
1. Park Joo Bong/Kim Moon Soo, Korea
2. Eddy Hartono/Rudy Gunawan, Indonesien

Damedouble:
1. Hwang Hye Young/Chung So Young, Korea
2. Guan Weizhen/Nong Qunhua, Kina

Mixed double:
Blev ikke spillet

Det danske hold i Barcelona:
Jon Holst-Christensen,Poul-Erik Høyer Larsen, Thomas Lund, Jan Paulsen, Thomas Stuer-Lauridsen, Henrik Svarrer, Pernille Dupont, Camilla Martin, Pernille Nedergaard, Grete Mogensen, Lisbet Stuer-Lauridsen, Marlene Thomsen


HOVEDSPONSOR:

Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20, DK-2605 Brøndby
Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315
70 60 50 76
Privatlivspolitik

Kontakt os

Skriv til os, hvis du spørgsmål til:
Turneringer og events
Badmintonpeople og holdturnering
Ranglister og point
Badminton Danmark

Følg os

// JavaScript Document