Individuelle Europamesterskaber

2017 i Kolding, Danmark
HS: Rajiv Ouseph, England
DS: Carolina Marin, Spanien
HD: Mathias Boe / Carsten Mogensen, Danmark
DD: Kamilla Rytter Juhl / Christinna Pedersen, Danmark
MD: Gabriella Adcock / Chris Adcock, England

Se resultater, klik her 

2016 i La Roche sur Yon, Frankrig
HS: Viktor Axelsen, Danmark
DS: Carolina Marin, Spanien
HD: Masd Pieler Kolding / Mads Conrad-Petersen, Danmark
DD: Christinna Pedersen / Kamilla Rytter Juhl, Danmark
MD: Joachim Fischer Nielsen / Christinna Pedersen, Danmark

Se resultater, klik her

2014 i Kazan, Rusland

HS: Jan Ø. Jørgensen, Danmark
DS: Carolina Marin, Spanien
HD: Vladimir Ivanov/Ivan Sozonov, Rusland
DD: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark
MD: Joachim Fischer Nielsen/Christinna Pedersen, Danmark

2012 i Karlskrona - Sverige
HS: Mark Zwiebler, Tyskland
DS: Tine Baun, Denmark
HD: Mathias Boe/Carsten Mogensen, Denmark
DD: Christinna Pedersen/Kamilla Rytter Juhl, Denmark
MD: Robert Mateusiak/Madiezda Zieba, Polen

2010 i England
HS: Peter Gade, Danmark
DS: Tine Rasmussen, Danmark
HD: Lars Paaske/Jonas Rasmussen, Danmark
DD: Valeria Sorokina/Nina Vislova, Rusland
MD: Thomas Laybourn/Kamilla Rytter Juhl, Danmark

2008 i Danmark
HS: Kenneth Jonassen, Danmark
DS: Xu Huaiwan, Tyskland
HD: Jonas Rasmussen/Lars Paaske, Danmark
DD: Lena Frier Kristiansen/Kamilla Rytter Juhl, Danmark
MD: Anthony Clark/Donna Kellogg, England

2006 i Holland
HS: Peter Gade, Danmark
DS: Xu Huaiwen, Tyskland
HD: Jens Eriksen/Martin Lundgaard, Danmark
DD: Gail Emms/Donna Kellogg, England
MD: Thomas Laybourn/Kamilla Juhl, Danmark

2004 i Schweiz
HS: Peter Gade, Danmark
DS: Mia Audina Tjiptawan, Holland
MD: Jens Eriksen/Martin Lundgaard Hansen, Danmark
DD: Mia Audina Tjiptawan/Lotte Bruil Jonathans, Holland
MD: Nathan Robertson/Gail Emms, England

2002 i Malmø
HS: Peter Rasmussen, Danmark
DS: Jie Yao, Holland
HD: Jens Eriksen/Martin Lundgaard, Danmark
DD: Jane F. Bramsen/Ann-Lou Jørgensen, Danmark
MD: Jens Eriksen/Mette Scholdager, Danmark

2000 i Skotland
HS: Peter Gade Christensen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Jens Eriksen/Jesper Larsen, Danmark
DD: Donna Kellogg/Joanne Goode, England
MD: Michael Søgaard/Rikke Olsen, Danmark

1998 i Bulgarien
HS: Peter Gade Christensen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Simon Archer/Chris Hunt, England
DD: Rikke Olsen/Marlene Thomsen, Danmark
MD: Michael Søgaard/Rikke Olsen, Danmark

1996 i Danmark
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Jon Holst-Christensen/Thomas Lund, Danmark
DD: Lisbet Stuer-Lauridsen/Marlene Thomsen, Danmark
MD: Rikke Olsen/Michael Søgaard, Danmark

1994 i Holland
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Lim Xiao Qing, Sverige
HD: Chris Hunt/Simon Archer, England
DD: Christine Magnusson/Lim Xiao Qing, Sverige
MD: Michael Søgaard, Danmark/Catrine Bengtsson, Sverige

1992 i Skotland
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Pernille Nedergaard, Danmark
HD: Jon Holst-Christensen/Thomas Lund, Danmark
DD: Xiao Qing/Christine Magnusson, Sverige
MD: Thomas Lund/Pernille Dupont, Danmark

1990 i USSR
HS: Steve Baddeley, England
DS: Pernille Nedergaard, Danmark
HD: Henrik Svarrer/Jan Paulsen, Danmark
DD: Dorte Kjær/Nettie Nielsen, Danmark
MD: Jon Holst-Christensen/Grete Mogensen, Danmark

1988 i Norge
HS: Darren Hall, England
DS: Kirsten Larsen, Danmark
HD: Jens Peter Nierhoff/Michael Kjeldsen, Danmark
DD: Nettie Nielsen/Dorte Kjær, Danmark
MD: Steen Fladberg, Danmark/Gillian Clark, England

1986 i Sverige
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Helen Troke, England
HD: Steen Fladberg/Jesper Helledie, Danmark
DD: Gillian Clark/Gillian Gowers, England
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

1984 i England
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Helen Troke, England
HD: Martin Dew/Mike Tredgett, England
DD: Karen Chapman/Gillian Clark, England
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

1982 i Vesttyskland
HS: Jens Peter Nierhoff, Danmark
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Stefan Karlsson/Thomas Kihlström, Sverige
DD: Gillian Gilks/Gillian Clark, England
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

1980 i Holland
HS : Flemming Delfs, Danmark
DS: Liselotte Blumer, Schweiz
HD: Claes Nordin/Stefan Karlsson, Sverige
DD: Lane Webster/Nora Perry, England
MD: Mike Tredgett/Nora Perry, England

1978 i England
HS: Flemming Delfs, Danmark
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Ray Stevens/Mike Tredgatt, England
DD: Nora Perry/Ann Statt, England
MD: Mike Tredgett/Nora Perry, England

1976 i Irland
HS: Flemming Delfs, Danmark
DS: Gillian Gilks, England
HD: Ray Stevens/Mike Tredgett, England
DD: Gillian Gilks/Sue Whetnall, England
MD: Derek Talbot/Gillian Gilks, England

1974 i Østrig
HS: Sture Johnsson, Sverige
DS: Gillian Gilks, England
HD: Willi Braun/Roland Maywald, Vesttyskland
DD: Margaret Beck/Gillian Gilks, England
MD: Derek Talbot/Gillian Gilks, England

1972 i Sverige
HS: Wolfgang Bochow, Vesttyskland
DS: Margaret Beck, England
HD: Willi Braun/Roland Maywald, Vesttyskland
DD: Gillian Gilks/Judy Hashman, England
MD: Derek Talbot/Gillian Gilks, England

1970 i Wales
HS: Sture Johnsson, Sverige
DS: Eva Twedberg, Sverige
HD: Elo Hansen/Per Walsøe, Danmark
DD: Margaret Boxall/P.E. Whetnall, England
MD: David Eddy/P.E. Whetnall, England

1968 i Vesttyskland
HS: Sture Johansson, Sverige
DS: Irmgard Latz, Vesttyskland
HD: I.D. Eddy/R.A. Powell, England
DD: M.B. Boxall/P.E. Whetnall, England
MD: D. Jordan/P.E. Whetnall, England


Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20, DK-2605 Brøndby
Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315
70 60 50 76

Følg os