Flytning af kampe

Gælder kun for DH-turneringen
  • Hvilke regler skal man være opmærksom på, hvis en klub ønsker at flytte en holdkamp efter turneringsprogrammet er udgivet?
  • Kampe i Badmintonligaen kan ikke flyttes, medmindre der er tale om ændringer i den internationale kalender eller lign.
For øvrige divisioner og Danmarksserien gælder:

  • Begge klubber skal være enige om flytningen.Ved flytning af spilletidspunkt skal det nye tidspunkt ligge inden for den fastsatte spillerunde eller tidligere (dog altid efter den forudgående spillerunde).
  • Holdturneringsudvalget kan i særlige tilfælde dispensere fra reglerne.
  • En flytning af spilletiden skal ALTID godkendes af Badminton Danmarks kontor, og anmodning om flytning skal ske senest en uge før det nye spilletidspunkt.
Se alle reglerne i DH-reglementet § 32, klik her 







Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20, DK-2605 Brøndby
Bank: 2217 8390133333
CVR: 1369 3315
70 60 50 76
Privatlivspolitik

Kontakt os

Har du spørgsmål til:
Turneringer, events: event@badminton.dk
Badmintonpeople, holdturnering: bp@badminton.dk
Ranglister, point: rangliste@badminton.dk
Badminton Danmark: info@badminton.dk

Følg os