Lodtrækning til Thomas- og Uber Cup

af  Tue Nielsen
Efter at have vundet EM for hold kvalificerede de danske herrer og damer sig til Thomas- og Uber Cup, der bliver afholdt fra den 9. til 16. maj i Malaysias hovedstad Kuala Lumpur.

Ved lodtrækningen, der også blev holdt i Kuala Lumpur, trak de danske herrer de to andre europæiske hold; Tyskland og Polen. De danske herrer har heldigvis gode erfaringer med disse landshold. Ved EM, der netop er afholdt, vandt de danske herrer både over Tyskland og Polen. Tyskland blev slået i semifinalen, mens Polen blev besejret i finalen. Begge kampe endte med cifrene 3-0.

Både ved Thomas- og Uber Cup er det nummer et og to fra hver pulje, der går videre til kvartfinalerne. Når gruppespillet er overstået vil der være en lodtrækning, og her kan de danske herrer og damer løbe ind i hvilket som helst af de andre hold, der også er gået videre.

De danske damer skal i deres gruppe møde Indonesien og Australien. Der kan forventes væsentligt modstand fra Indonesien, mens Australien ikke umiddelbart burde give de danske damer den store modstand.

 

Samtlige grupper:
Thomas Cup (Herrer):
Gruppe A: Kina, Korea, Peru
Gruppe B: Malaysia, Japan, Nigeria
Gruppe C: Danmark, Tyskland, Polen
Gruppe D: Indonesien, Indien, Australien
 
Uber Cup (Damer):
Gruppe A: Kina, Malaysia, USA
Gruppe B: Indonesien, Danmark, Australien
Gruppe C: Japan, Rusland, Tyskland
Gruppe D: Korea, Indien, Sydafrika

Kunne du tænke dig at komme med til Thomas- og Uber Cup finalerne i Malaysia, så kan du komme det med hjælp fra Holstebro RejseCenter. Se alt om rejsen, og hvordan du tilmelder dig, klik her

 
 
 
09-03-2010